Amozeshelectronic.com

نصب دزدگیر اماکن

نصب دزدگیر اماکن

سیستمهای هشدار دهنده ای که در خانه ها ،فروشگاه ها ، موسسات و شرکتها نصب می شوند به دزدگیر اماکن معروف هستند و انواع گوناگونی دارند، دزدگیر اماکن مانند دزدگیر خودرو از مجموعه ای از ورودیها و خروجیها و کیت اصلی که معمولاً شامل منبع تغذیه و واحد شارژ کننده و باطری است و مجموعه ای از سنسورها و خروجیهای هشدار دهنده از قبیل آزیر، فلاشر و تلفن کننده است.

نصب سیستمهای هشدار دهنده اماکن از سیستمهای هشدار دهنده ای که بر روی خودرو نصب می شوند بسیار ساده تر است زیرا نصب آنها به شناخت سیم کشی و دستگاههای الکتریکی و الکترونیکی که مدام به روز می شوند وابسته نیست و تجربیاتی که به همراه کار بدست می آیند برای همیشه با ارزش بوده و کار برد دارند.

سیستمهای هشدار دهنده اماکن به دو دسته تقسیم می شوند؛ دسته اول آنهایی هستند که با ریموت کنترل فعال وغیر فعال می شوند و دسته دوم آنهایی هستند که به وسیله دادن رمز عددی و یا حرفی با دست به پانلهای کوچکی که در داخل ساختمان نصب می شوند، فعال و غیر فعال می شوند.

همچنین به هر دو دسته واحدهایی اضافه شده است که توانایی گرفتن برنامه و فرمان از راه تلفن و اینتر نت را در دسترس قرار می دهد و همچنین می توانند از محلی که در آن نصب شده اند اطلاعات گسترده ای را در اختیار استفاده کنندگان خود قرار دهند.

اصلی ترین واحد این سیستمها واحد اصلی است که ترمینال همه ورودیها و خروجیها است انتخاب جای مناسب برای نصب آن بسیار مهم است و می تواند به کار ایی و دوام سیستم کمک کند و همچنین از هزینه های نصب کاسته و به زیبایی ساختمان خسارت وارد نکند.

یکی از خصوصیات یک جای مناسب برای نصب واحد اصلی دور بودن از مناطق ورود است تا در دیر ترین زمان به وسیله کسانی که بدون اجازه وارد می شوند از کار انداخته شود.خصوصیت دیگر این است که حتی المقدوردر مرکزی ترین جای ممکن باشد تا کمترین میزان سیم کشی را نیاز داشته باشد زیرا هر اندازه میزان سیم کشی کمتر باشد به کار ایی آن افزوده می گردد.

جایی که واحد اصلی را در آن نصب می کنید باید در معرض سرما و گرمای زیاد نباشد زیرا گرما وسرما در درست کارکردن سیستم تاثیر می گذارد و سبب هشدارهای بیجا می شود ،همچنین باید به فکر برد مناسب ریموت کنترل دستگاه نیز باشید، اما اگر ناگذیر بودید که واحد اصلی را در جایی نصب کنید که دور از ورودی مکان باشد نگران نباشید زیرا می توانید با نصب آنتن مناسب و یا مدار آنتن در نزدیک ورودی این نقص را بر طرف کنید.

سیمهای ورودی شامل تغذیه اصلی است که از برق شهری گرفته می شود ،اگر واحد تلفن کننده در کیت اصلی باشد ورودیهای بعدی دو سیم تلفن هستند که از خطوط موجود در ساختمان به واحد اصلی متصل می شوند،ورودیهای بعدی ورودیهایی هستند که از حسگرهای گوناگون به دستگاه وارد می شوند و ترمینالهای آنها اغلب با حروف و ارقام نشاندار شده اند.

این ترمینالها به زونها مشهور هستند که با حرف زد انگلیسی و اعدادی که نشاندهنده خصوصیات آن زونها هستند نشاندار شده اند، به لحاظ نظری این زونها مناطقی هستند که ورود بدون اجازه از راه آنها صورت می گیرد. اصلیترین این زونها زونی است که هنگام فعال کردن همواره در صورت ورود سیستم را در حالت هشدار دهندگی قرار می دهد و در حالت غیر فعال بودن این کارآیی را دارند که با بصدا در آوردن بیزر و یا بلند گوی کوچکی ملودی ملایمی را در صورت ورود اشخاص هشدار می دهند،این زون همچنین به زون چایم نیز مشهور است، بطور کلی نحوه کار حسگرها بر مبنای هشدار دهندگی بر اساس قطع حلقه است بر خلاف سیستمهای هشدار دهنده خودرو که بر اساس وصل حلقه باز واتصال کار می کنند.

زون دوم نیز در حالت فعال بودن سیستم با ورود اشخاص سیستم را در حالت هشدار دهندگی قرار می دهد اما در حالت غیر فعال بودن هیچ کاری را انجام نمی دهد.

زون سوم به زون پارت مشهور است و در صورت فعال شدن سیستم با برنامه مخصوص آن که از ریموت کنترل و یا کی پد فرمان آن داده شده است در حالت فعال بودن باقی زونها غیر فعال بوده و در صورتی که حسگر مربوط به آن فرمان دهد هیچ نتیجه ای در پی ندارد ،این زون برای مکانهایی در نظر گرفته شده است که در آن ساکنان و یا سرایدار و یا نگهبان حظور دارند ؛مثلاً اطاق خواب و یا یا بخشی که سرایدار در آن می خوابد.

زون بعدی که به زون دتکتور حریق و یا پدال مشهور است چه در حالت فعال بودن و یا غیر فعال بودن دزدگیر با تحریک شدن، سیستم به حالت هشدار دهندگی رفته و آزیر بصدا در آمده و فلاشر فعال شده و تلفن کننده با شماره های ذخیره شده تماس بر قرار کرده و هشدار می دهد، از این زون همچنین برای فعال کردن دزدگیر توسط اشخاصی که در داخل ساختمان هستند و مورد حمله قرار گرفته اند استفاده می شود که از راه فشاردادن پدالهای پایی و قطع حلقه اتصال مستقیماً سیستم را به حالت هشدار دهندگی می برند.

همچنین از این زون برای هشدار حریق نیز استفاده می شود زیرا همیشه آماده است تا در صورت قطع حلقه اتصال به حالت هشدار دهندگی برده شود .

در شکل زیر نمونه ای از این ترمینالها دیده می شود :

سیمهای خروجی سیمهایی هستند که انرژی مورد نیاز برای راه اندازی حسگرها و تداوم کار را برای آنها فراهم می سازند و ترمینالهای آنها با علامت بعلاوه برای قطب مثبت و منها برای قطب منفی و با حروف آ.یو.ایکس نشاندار شده اند و چون در این دستگاهها از باتریهای پشتیبان استفاده می شود تا در هنگامی که برق شهری قطع می شود ویا با دستکاری برای ورود غیر مجازاز کارانداخته شود، برای شارژ مدام آنها دو ترمینال در نظر گرفته می شود که معمولاً از بخش مدار شارژ کننده به باتری وصل می شوند.

در داخل واحد اصلی معمولاً یک ترانسفورماتور قرار می دهند که ولتاژ برق شهری را کاهش داده ودر اختیار بخش یکسو کننده و تنظیم ولتاژ قرار می گیرد تا توان مورد نیاز آن را فراهم می سازد.

همچنین در این واحد ها ترمینالهایی وجود دارد که برای راه اندازی آزیرهای پر قدرت خروجی مشهور به اسپیکر و آزیرهای کم توان ویا پیزو الکتریک که داخل ساختمان نصب می شوند از آنها استفاده می شود و همچنین برای باز کردن قفلهای الکترونیکی ترمینالی وجود دارد که در صورت فرمان گرفتن از راه ریموت و یا از راه دوربه وسیله تلفن ثابت ویا همراه کار خود را انجام می دهد.

ممکن است در برخی از سیستمها خروجی مجزایی برای فلاشر وجود نداشته باشد در این صورت می توانید از خروجی آژیر استفاده کنید.

اکنون که با واحد اصلی سیستمهای هشدار دهنده آشنا شدیم به حسگرها یی می پردازیم که تغیرات محیط را حس کرده و واحد اصلی را در جریان قرار می دهند اکثر این حسگرها مجهز به کانکتورهای ششتایی و یا چهار تایی هستند دو ترمینال برای تغذیه مثبت و منفی و دو عدد برای حلقه بسته که در صورت تحریک شدن باز شده و دستگاه اصلی را تحریک می کند.

همجنین در بسیاری از حسگرها دو ترمینال در نظر گرفته شده است که به یک کلید فشاری وصل است که به هنگام آزاد شدن قطع می شود و به در پوشش حسگر وصل است و با باز شدن آن حلقه داخلی قطع می شود ، این دو ترمینال مستقیماً به زون بیست و چهارساعته که همیشه فعال است وصل می شود تا در صورت دستکاری و یا خرابکاری استفاده کنندگان را با خبر کند.

یکی از حسگرهایی که بسیار متداول است حسگرهای مادون قرمز هستند که به چشمی معروفند و معمولاً ترمینالهای شش سیم دارند دو عدد برای تغذیه مثبت و منفی ،دو عدد برای تحریک در هنگام حس کردن متحرک و دو عدد برای حس کردن باز شدن دستگاه در حالت غیر فعال بودن سیستم که برای جلو گیری از خرابکاری در نظر گرفته شده اند.

یک نوع از این حسگرها وجود دارد که بدون سیم بوده و مجهز به باتری تغذیه مستقل درونی است، اما زیاد توصیه نمی شود زیرا برد آنها کم بوده وباتری دستگاه باید بطور مرتب کنترل شده ودر صورت خراب شدن تعویظ شود.

در داخل بسیاری از این چشمی ها پیچهایی برای تنظیم برد دستگاه و سازگارکردن آنها با ارتفاعهای گوناگون است که در صورت نیاز باید تنظیم گردند.

حسگرهای ضربه از جمله انواع حسگرهایی هستند که بر روی شیشهها و دیوارهای که امکان تخریب آنها برای ورود غیر مجاز وجود دارد نصب می شوند که امروزه کمتر رایج هستند.

حسگر بعدی حسگرهایی هستند که روی درها نزدیک چهار چوب آنها نصب می شوند و به ماگنت مشهورند و در هنگام باز شدن در دستگاه را تحریک می کنند.

یکی از حسگرهای مهم دیگر که بیشتر برای آشکارسازی خرابکاری و اعلام حریق بکار می رود دتکتور حریق (آشکار ساز حریق) است که ترمینال آن چهار تایی است زیرا حلقه آن هم در صورت حس کردن دود باز می شود و هم اگر بخواهند در آن خرابکاری کنند در صورت باز شدن سیستم را تحریک می کند.

پاسخ دهید